Tüm Eğitimlerimiz

Sufi Theta Healting

ThetaHealing, 1994 yılında Vianna Stibal tarafından oluşturulan ve insanların sağlık, zenginlik veya sevgi hedeflerine ulaşmalarını engelleyen sınırlayıcı bilinçaltı inançlarını değiştirmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir kendi kendine yardım yöntemidir.

Theta Healing yaklaşık 1 saat süren seanslar esnasında beyin dalgalarının 4-7 devir frekansında yavaşlatılmasıyla kişinin hayatında kısır döngülere, değiştirmek istediği fakat bir türlü yol alamadığı sorunları yaşamasına neden olan bilinçaltındaki olumsuz inanç programlarının pozitif olanlarla yeniden programlanmasıdır ...

Thetahealing tekniği, artık bize hizmet etmeyen ve ihtiyacımız olmayan blokajlarımızı anda dönüştürdüğümüz meditasyona dayalı bir yöntemdir. Geçmiş deneyimlerimizin bizde yarattığı olumsuz durumları, engelleri, blokajları hızlıca yapılandırır. Kendi istediğimiz hayatı kurabilmemize yardımcı olur.

Hipnoterapi

Hipnoz, bakışla, sözle veya bazı yardımcı nesneler kullanılarak, telkin ile oluşturulan özel bir bilinç hâlidir. Bir başka deyişle bir trans hâlidir. Bu trans sırasında, kişi çevreden gelen tüm (ses, ışık, koku vb.) uyaranlara kendini kapatır veya aldırmazken, hipnoz yapan kişinin telkinlerini artmış bir dikkatle dinler, anlar ve gönüllü katılımla uygular.Hipnoz aracılığı ile (hipnoz sırasında) uygulanan tedavilere verilen genel isimdir.

Hipnoz nerelerde / hangi hastalıklarda kullanılabilir?

Genel Tıpta: Ağrıyı ortadan kaldırmak için (migren ve gerilim tipi baş ağrıları, kronik fiziksel ağrılı hastalıklar, trigeminal nevralji, ağrısız doğum, kanser ağrılarında), hipnoanestezi ile cerrahi girişimlerde (ameliyatlar, diş çekimi ve diş eti rezeksiyonlarında), psikosomatik hastalıklarda (astım, esansiyel hipertansiyon, psöriazis, ülser, ülseratif kolit, irritabl kolon, siğil tedavisinde),

Psikiyatride: Tik, kekemelik, enüresis noktürna (gece işemeleri), trikotilomani, yeme bozuklukları, obezite, psikojenik ağrı bozukluğu, konversiyon bozukluğu, cinsel işlev bozuklukları, sigara bağımlılığı, dissosiyatif bozukluklar, fobiler, panik bozukluğu, agorafobi, sosyal fobi, sınav kaygısı, travma sonrası stres bozukluğu…

Hipnoterapistlik bir uzmanlık mıdır?

“Hipnoterapistlik” adı verilmiş olan akademik bir uzmanlık alanı veya unvanı yoktur. Hipnoz yapmayı bilmek veya uygulamak bir kişiye hipnoterapist unvanını kazandırmaz. Asıl olan, hipnoz yapan hekimin tıp fakültesini bitirdikten sonra ihtisas eğitimini alarak hak kazandığı (kadın-doğum, cilt hastalıkları, iç hastalıkları, psikiyatri gibi) uzmanlıktır. Hipnoz ise, bu kişilerin kendi uzmanlık alanı içindeki hastalıkları tedavi etmek için gerekli olduğu zamanlarda kullandıkları bir “tedavi aracı” ve bir tekniktir.

Bilinçaltı Sembol Dili

Bilinçaltı, bilinçli zihin gibi mantıklı ve analitik değildir. Hayal ile gerçek arasında ayrım yapmaz. Fikirleri bilinçli zihninize iletmek için sembollerin, resimlerin ve metaforların dilini kullanır. Bu nedenle, bilinçaltına fikirleri tanıtmak için aynı bir bilgisayar programlaması gibi sembol dili kullanılabilir.

Bilinçaltının gizemli kapıları açılarak insanların yaşadıkları sorunları anlatmalarına gerek kalmadan, sembollerin dili ile bilinçaltı okunabilir olmanın yanı sıra mucizevi sonuçlar da ortaya çıkmıştır. Bilinçaltı sembol dili eğitimi konuşmada, kendisini ifade etmekte güçlük çeken ya da anlatmak istemeyen insanları anlamak için de kullanılabileceği gibi, bu sistem mucizevi bir şekilde birçok rahatsızlığı, travmaları çözümlemede de kullanılmaktadır.

Bu eğitim ile başta kendiniz olmak üzere, çalışanlarınız, çocuklarınız, aileniz, ebeveynleriniz ve tüm canlıları iyileştirmek, bilinçaltını dönüştürmek, tanımak ve anlamak için bu eğitim eşi benzeri olmayan bir eğitimdir.

Saniyeler içinde şifalanmanın gerçekleştiğini ve daha fazlasını bu eğitimle öğrenebilir, eğitim sonunda hem uygulayıcı hem de eğitmen olma hakkına sahip olursunuz.

Bioenerji

İnsan vücudunda hücrelerin yarattığı sürekli bir enerji formu bulunur. Hücreler kendi içlerinde ve birbirleri arasındaki iletişimi, düşük voltajlı bir elektromanyetik akımla sağlar. Kişinin zihinsel, ruhsal ve fiziksel enerji alanlarının bileşkesi olan bioenerji, kısaca yaşam enerjisi anlamına gelir. Yaşanan çevre ve bireyin kendi kişisel özelliklerinden kaynaklanan negatif duygu ve düşünceler enerji dengesini bozabilir. Bioenerji uygulaması vücudu bir bütün halinde ele alır ve vücudun zihinsel, duygusal ve bedensel enerji ayarının yapılmasını sağlar. Bioenerji tekniği ile hücrelerdeki DNA kodları yeniden düzenlenir ve evrende var olan enerji hatları kişinin bedenindeki enerji hatları ile uyumlanır. Bedenin bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekleyen teknik sayesinde mevcut hastalıkların iyileşmesi ve yenilenmesine katkı sağlanır.

Evrendeki enerji özel teknikler yardımı ile yoğunlaştırılarak herhangi bir cihaz, iğne ve ilaç kullanılmaksızın kişinin bedenine dokunulmadan aktarılır. Bozulan enerji akımının onarılmasını sağlayan ve dengeleyen bioenerji zararları ve herhangi yan etkisi olmayan özel bir uygulamadır. Bioenerji tedavisi seanslar halinde uygulanır. Tedavi alacak kişi öncelikli olarak özel olarak hazırlanan masaya yatırılır. Bioenerji uzmanı, bir diğer adı ile bioenerjist tarafından uygulanan tedavi yönteminde hastaya fiziksel bir temas söz konusu değildir. Bionerji seansları kişinin rahatsızlık hissettiği bölgeye değil, tüm vücuduna uygulanır. Hem psikolojik hem de fiziksel rahatsızlığa sahip olan kişilere rahatlıkla uygulanabilen yöntemin hastaya herhangi bir zararı ve yan etkisi bulunmamaktadır .Herhangi bir ilaç, cihaz, iğne ve alet gerektirmeyen tedavi oldukça basit ve rahatlatıcıdır.

Bioenerjist, hastanın bedeninden yaklaşık 30 santimetre kadar uzakta durur ve sadece avuç içlerini kullanarak evrenden aldığı pozitif enerjiyi hastanın bedenine yansıtır. Pozitif enerji hastanın rahatsızlık duyduğu bölgeden giriş yapar ve buradan tüm vücuda dağılır.Vücuttaki tüm negatif enerjinin dışarı atılmasını sağlayan bu yöntem sayesinde vücut sinir sistemini resetler.

Daha sağlıklı ve daha yeni bir sinir sistemi inşa eden vücut tüm negatifliklerden arınır ve hem fiziksel hem de ruhsal olarak yeni bir döneme adımını atar.Tedavi alan hastanın vücut ısısında artış ve titreşim oluşur. Seansın hemen ardından iyileşmeyi hissedenler olduğu gibi birkaç seansın sonunda farkı hissedenler de olabilir.

KOZMİK ŞİFA UYGULAMALARI

Evrende her şey hareketlidir. Hareketin kaynağına enerji denir ve hareket, titreşim şeklindedir. Bu titreşimin bir saniyedeki tekrarlanma sıklığına frekans denir. Etrafımızdaki bazı frekansların biz duyu organlarımızla, hislerimizle, duygularımızla, bilincimizle ve düşüncelerimizle anlamlandırıyoruz. Her hücrenin, her organın, her hastalığın, her ülkenin, her kültürün, her coğrafyanın, her caddenin, her sokağın, her evin, her odanın, her objenin kısaca görüp görmediğin her şeyin bir frekansı vardır. Kozmik Enerji, dünyadaki bilinen en eski ve en güçlü enerji terapilerinden biridir ve en önemlisi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından kabul edilen tek enerji çalışmasıdır. Tarihi 10.000 – 15.000 yıl önce en başında Lemurya ve Atlantiste uygulandığı, ardından Eski Mısır’a oradan Tibetli rahipler tarafından günümüze ulaştırılmıştır.

Batı tıbbına girişi Tıp doktoru olan Dr. Vladimir Alexandrovich Petrov tarafından modern tıbbın çözüm bulamadığı hastalıkları iyileştirmek amaçlı Kozmik Enerji Terapisini öğrenip, klinik deneyler ile sonuçlarını paylaşmıştır. Bu zamana kadar bilinen en yüksek frekanslarla çalışıldığı için, sonuçları çok hızlı ve etkilidir. Kozmik enerji ile her türlü hastalık ile çalışılabilmektedir. Migren, baş ağrıları, Göz hastalıkları, Kulak hastalıkları, Cilt hastalıkları, Tiroit bezi ile ilgili hastalıklar, Damar hastalıkları, Kan hastalıkları, Mide-barsak hastalıkları.,Solunum yolu-akciğer hastalıkları, Alerjik hastalıklar. Karaciğer ve safra kesesi hastalıkları, safra kesesi taşları. Böbrek hastalıkları, böbrek taşları. Kemik-eklem hastalıkları, kırıklar, osteoporoz, artrit gibi hastalıklar. Sinir hastalıkları, depresyon, panik atak gibi hastalıklar, Uyku bozuklukları, Kilo problemleri, Alkol-sigara-ilaç bağımlılığı, Diyabet,hipertansiyon, Meme hastalıkları. Üreme organları ile ilgili hastalıklar, kısırlık, kadınlarda miyomlar, kistler, erkeklerde prostat hastalıkları. Büyü-lanet ve nazardan kaynaklanan negatif enerjilerin temizlenmesi. Ev ve işyerlerindeki negatif enerji alanları ve temizlenmesi

ACSESS BARS UYGULAMASI

Access bars kafamızdaki 32 noktaya hafif dokunuşlarla yapılan bilinçaltı temizliği enerji çalışmasıdır. (sifa,cinsellik, para, farkındalık, yaratıcılık, beden gibi noktalar ) Access consciousness, Amerika da Gary Douglas tarafından ortaya çıkan ve Dr.Dain Heer ile birlikte geliştirilerek dünyaya yayılan bir sistemdir. Access daha fazla bilince erişmeyi kolaylaştırmak için tasarlanmış prosesler ve araçlar setidir.

Yargılardan uzak,olumlu veya olumsuz bizi kilitleyen , daha ötesine geçmemize izin vermeyen her türlü durum, duygu, düşünceden bizi sıfır noktasına taşımayı sağlayan çok etkili bir araçtır Bars…. Bilince bizi taşır.

Bilinç :yaşamımızda her anda kendimizi veya başka birini yargılamadan var olma yeteneğidir .

Her şeyi alma ,hiçbir şeyi reddetmeme ve hayatta arzuladığınız her şeyi – şu anda sahip olduğunuzdan daha büyük ve hayal edebileceğinizden daha fazla olan bir şeyi – yaratma yeteneğidir.

Olmasının mümkün olmadığına karar verdiğimiz her şey olmak için Access bars bize kapıları açmayı gösterir. …

Bars yaptıkça ve Bars seansı aldıkça ,beynimizde depolanan kutupluluğun elektrik yükü ortadan kalkar.

Barslarımız çalıştıkça beyin dalgaları yavaşlar. Hamilelerde çok etkili bir araçtır. Kolay, rahat ve sakin doğum sağlar.

Özellikle dikkat eksikliği ve hiper aktivite bozukluğu olanlarda hayatı kolaylaştırıcı etkisi vardır.

Seçim dünyası, tüm olasılıkların yaratabileceğiniz bir yer haline geldiği yerdir. Seçtiğinizde, olasılıkların kapısını açarsınız. Olasılığı seçtiğinizde, kapıyı daha büyük bir şekilde açarsınız. Daha fazlası için. Daha önce hiç düşünmediğiniz veya almadığınız şekillerde size teslim edebilecek bir şeye.

- GARY DOUGLAS

Hayatınızın ve yaşamınızın

"EVREN, GÖSTER Bana BAŞKA NE OLABİLİR" serüveni hakkında olup olmadığını hayal edebiliyor musunuz?

- DAIN HEER

Hiçbir sorun onu yaratan aynı bilinç seviyesinden çözülemez

- EINSTEIN

Access Bars™, bu güne kadar tüm dünyada binlerce insana; uyku, sağlık, kilo, para, seks, ilişkiler, endişe, stres ve benzeri daha birçok konuda hayatlarını istedikleri yönde değiştirmelerine yardım etti.

En kötü olasılıkla, seansı hayatınızdaki en iyi masajı almış olduğunuz duygusuyla tamamlayacaksınız.

En iyi olasılıkla, hayatınız büyük bir kolaylıkla olduğundan daha büyük bir hayata dönüşecek.

Bar seanslarının faydaları;

Aşırı kızgınlık, öfke, stres, üzüntü, tükenmişlik, yorgunluk gibi duygu ve hisler azalır.

Hayatta daha neşeli olmanızı sağlar.

Huzur, güven, sevinç, mutluluk gibi duyguların artmasını sağlar.

Önceden sinirlendiğiniz ve kabullenemediğiniz olaylar/insanlar artık canınızı sıkmaz.

Yargılarınız kalkmaya başladığı için hayatınıza küçük mucizeleri davet eder.

Odaklanmayı, mantık yürütmeyi, problem çözmeyi arttırır.

Hayattan daha fazla keyif almanızı sağlar.

Zihin ve bedendeki gerilimi yok eder.

Günlük yaşamın getirdiği stresi azaltır.

Yaşamın üzüntülerini en aza indirir.

Aşırı kızgınlık ve öfke eğilimlerini azaltır.

Öfke, yorgunluk, tükenmişlik gibi duygular tarafından vücudunuzda oluşturulmuş blokajları çözer.

Duygusal iniş çıkışları yatıştırarak daha dengeli bir ruh hali içinde olmanızı sağlar.

Psikomatik rahatsızlıkları azaltır.

Depresyonu ortadan kaldırarak neşeyi yaşamınıza geri döndürür.

Korkularınızın, fobilerinizin, endişelerinizin giderilmesini sağlar.

Enerjiyi arttırırken yıpranmayı azaltır.

Bedenin yaşlanma hızını azaltır.

Yıkıcı düşünceleri kökünden söküp atar.

Kafanızın içinde sürekli konuşup duran gereksiz düşünce diyaloglarını susturur.

Huzur, güven ve iyi hal duyguları yaratır.

Hem rahatlamış, hem de enerjik hissetmenizi sağlar.

Hamilelikte kolay, rahat ve sakin doğum sağlar.

Çocuklarda ve gençlerde sınav öncesi sıkıntı ve endişelerin giderilmesini sağlar.

Kendiniz ve diğer kişiler için zihninizde daha geniş bir kabullenme ortamı yaratmanızı sağlar. Bu kabullenme duygusu sayesinde ilişkilerde düzelme sağlanır. Kendinize koyduğunuz kısıtlamaları ortadan kaldırır, böylelikle hayatınızın her alanında daha fazla olasılığa yer açmanıza olanak sağlar.

EFT Terapi

Keşkeler, pişmanlıklar, ayrılıklar, duygusal travmalar kısacası insanı bir dönem derinden etkileyen ve geçti sanılan tüm hisler vücutta birikiyor. Biriken tüm bu duyguların kötü enerjisi ise zamanla fiziksel ve ruhsal problemlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Duygusal Özgürleşme Tekniği-EFT, hayatı zorlaştıran negatif duyguların bedenden uzaklaştırılmasını sağlıyor.

Aslında her türlü fiziksel ve ruhsal sorunun nedeni, bedende birikmiş duygulardır. Bu biriken duygular, bedenin normal enerji dengesini bozar. Bozulan enerji dengesi de fiziksel ya da ruhsal sorunlara yol açar. EFT ile hastalıklara ya da ruhsal sorunlara neden olan bozuk enerjiyi bedenden dışarı akıtmak hedeflenmektedir

hangi durumlarda uygulanabilir?

EFT; öfke, stres, korku, endişe, üzüntü, suçluluk, güvensizlik, nefret, kıskançlık, öz güven eksikliği gibi bireyin ruh halini olumsuz etkileyen duyguları kontrol altına almak için uygulanabilir. Ayrılık anksiyetesinde, yalnızlık hissinde, bolluk ve bereket bilincine varmak gibi durumların hepsinde EFT vuruşları yapılabilir. Ayrıca EFT birçok fizyolojik sorunda, bağırsak ve göz problemleri gibi bazı rahatsızlıklarda, sigara gibi olumsuz alışkanlıklarda şaşırtıcı sonuçlar almanın mümkün olabildiği bir tekniktir.

Kuantum Düşünce Teknikleri

Kuantum düşünce tekniğinin temelinde hayatı nasıl algıladığımız fikri yatar. Herhangi bir konuda olumsuz düşünceler geliştirmeye başladığımızda o konuya dair yapabileceklerimiz kısıtlanır. Gelecekten korkmaya başlarsak yarına endişeyle yaklaşır, uzun vadeli planlar yapmamaya çalışırız. Bu da geleceğe dair ufkumuzu daraltır, olabilecek iyi şeylerin ihtimalini zedeler. Umutla ve cesurca hareket ettiğimizde önümüzde çok daha fazla olasılık belirir, daha fazla seçenek sunan bir gelecek ihtimali doğar. Yaşama nasıl yaklaşacağımız ise kontrol becerimizi ne kadar geliştirdiğimizle ilgili. Zihnimiz üzerinde kontrol sahibi olup onu doğru kullanabildiğimizde yaşamımız bambaşka bir yola girebilir. Yani kuantum düşünce yöntemi, “Düşüncelerini değiştir, hayatın değişsin!” mottosuyla açıklanabilir.

Kuantum düşünceyle hayatın size daha fazla olasılık sunmasını, önünüzde daha fazla kapı açmasını sağlayabilir ve olabilecek en iyi yaşamı daha mümkün hâle getirebilirsiniz. Herhangi bir olasılığa inanmadığınızda ona açılan kapıları kaçırabilirsiniz ama olumlu düşünüp hayal ettiğinizde yaşamınızı o olasılık için daha davetkâr hâle getirirsiniz. Hayatınıza neyi çağırırsanız onu yaşarsınız.

Kuantum düşünce yöntemini uygulamak, zihinsel farkındalığınızın artması anlamına da gelebilir. Bu sayede kendinizi ve içinde yaşadığınız dünyayı daha iyi tanıyabilir, evrenin işleyişi hakkında daha önce hiç fark etmediğiniz sırları keşfedebilirsiniz. Hayal ettiklerinize inanarak onlara doğru ve emin adımlarla yürümek, yaşam enerjinizin düzenlenmesine de yardımcı olabilir. Hayata daha pozitif bakabilir, kendinizle ve çevrenizle daha barışık hissedebilirsiniz.

NLP / TASAVVUF VE NLP

NLP’nin açılımı, Neuro Linguistic Programming’dir. Yani sinir sistemimizi, iletişim kanallarımızı kullanarak programlamak anlamına gelmektedir. “İnsanlar, kendi yaşamlarını istekleri doğrultusunda şekillendirebilmek ve gerek gördüğünde değiştirebilmek için ihtiyaç duyduğu tüm kaynaklara kendi içinde sahiptir.” NLP, önce kişinin kendini anlaması, kendi iç çelişkilerinden kurtulması, endişe ve korkulanndan sıyrılması ile başlayıp, çevresini, toplumu ve genel olarak dünyayı daha iyi anlamasını, yaptığı hareketlere bu gözle bakmasını ve davranışlarını buna göre düzenlemesini sağlayan bir sistemdir.

NLP başlı başına pozitif bir düşünce sistemidir. İnsanların bazıları geçmişteki kötü olaylara takılı kalarak, onların zihinsel ve duygusal gölgesinde hayatlarını sürdürürler; bazılarıysa geleceğin kaygılarıyla endişe dolu mutsuz bir hayat yaşar. NLP, insana geçmişten ders alarak bugüne odaklanmayı ve geleceği planlamayı öğreten bir bilimdir. NLP`nin geçmişi temizleme teknikleri ile kişiler geçmişteki kötü olayların etkisinden kurtulup, hedef belirleme teknikleriyle de bir misyon ve vizyon belirleyerek geleceğe umutla bakarlar. Bu sayede de günlük hayatlarını daha pozitif yaşama şansına sahip olurlar.

NLP, köklerini psikoterapiden aldığı için doğal olarak bu alanda özellikle iddialıdır. Öte yandan, insanın psikolojisinin kişinin bedeni üzerindeki etkileri ve iyileşme sürecinin modellenebilirliği nedenleriyle NLP, diğer terapi dallarında da güçlü bir araç olarak kullanılmaktadır.

NLP Terapisi; sağlık hizmeti niteliğinde olmayıp,farkındalığı arttırarak kişinin pozitif yönde değişimini sağlayan oldukça güçlü ve etkili bir terapi çalışmasıdır. Gerek var ise tıbbi tedavilerin yerine geçmemektedir.

REGRESYON ( GECMIS YASAM TERAPISI)

Regresyon terapisi, genel olarak geçmişte yaşanan olayların bugüne etkilerini konu alır. Özellikle çocukluk travmaları için verimli olabilen bir yöntemdir. Regresyon terapisinde bilinçaltına inebilmek adına sıklıkla hipnoz tekniği kullanılır. Bu noktada hipnoz tekniğinde uzman olan bir danışmandan bu terapiyi almak önemlidir. Pek çok avantajı olmasıyla birlikte, zihnimizde yarattığımız sahte anılar, bizleri bu teknikte yanıltabilir.

Burada asıl amaç bireylerin bugünkü sorunlarının kaynağına inmek ve çözümü orada aramaktır. Dolayısıyla pek çok kişi için sorunların ana kaynağının “bugün” olduğunu söylemek mümkün değildir.

Geçmiş deneyimler insanların bugünkü davranış ve düşünce kalıplarını oluşturduğu için geçmiş yaşam terapisi ile sorunların çözümüne odaklanmak uygulamanın ayırıcı özelliklerinden birisidir.

MEDİTASYON

İnsanlar hayatın her alanında strese maruz kalabilir. Geçmiş dönemlere oranla günümüzde kişilerin daha fazla stres yaşadığı ve bu duruma bağlı olarak farklı problemlerin ortaya çıktığı ve hastalıkların da arttığı görülmektedir. Bu nedenle kişiler yaşadıkları stresi azaltmak için birtakım destekler alabileceği gibi meditasyon yaparak da bu gibi durumlarda kurtulabilir. Son zamanlarda en çok başvurulan yöntemlerden birisi ve kişinin iç huzurunu bulmaya yönelik yaptığı deneyimlerdir.

Meditasyon, derin düşünme anlamına da gelen, bireyin iç huzurunu ve farklı bilinç durumlarını yaşayabileceği ayrıca öz farkındalığına ve varlığına ulaşabileceği zihni denetleme teknikleri ve deneyimleri olarak da tanımlanmaktadır. Farklı kültürlerde inanç türü ve şifa yöntemi olarak da bilinir. Çoğunlukla sessiz bir ortamda yapılırken birçok çeşidi bulunur. Genellikle varlığı hissederek zihne odaklanma ve zihni anlamak için yapılır. İç huzur ve dinginlik hedeflenir .

Kişi, iç huzurunu bulmak, olgunlaşmak ve kendinin farkına varmak için yapabileceği etkili bir yöntemdir. Bunlara ulaşabilmek ve nasıl yapılması gerektiği bakımından dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlara dikkat edilmesi halinde olumlu sonuçlar alınabilir.

NEURO REBİRTH

Neuro Rebirth, kelime anlamı olarak, yeniden doğuş anlamına gelmektedir. Özellikle son yıllarda geliştirilmiş bir çok farklı yöntemin bir bütün olarak ele alındığı, ve bir çok farklı yöntemin birleşimi ile uygulanarak, fiziksel ve nörolojik olarak değişime uğrama, geliştirilen farkındalıkla, duygusal ve bedensel olarak özgürleşme olarak tanımlanabilir.

İçerisinde, TEMEL VE İLERİ SEVİYE EFT, NLP, DUYGUSAL YER DEĞİŞTİRME , PEAT, NEFES ve MEDİTASYON gibi bir çok metodolojinin özünü barındırmaktadır. Neuro Rebirth BİR HASTALIK TANISI KOYMA VEYA TEDAVİ YÖNTEMİ DEĞİLDİR.

Gecmiş atalardan veya çocukluğumuzdan itibaren farkına vardığımız ya da varamadığımız travmalarımız ve bastırılmış güdüler, fiziksel olarak tepkiler verebilir. Neuro Rebirth Yöntemi ile, iyileşme ve iyileşme sürecinizde farkındalık geliştirek , travmalarınızdan kurtulmanız mümkün

MINDFULNESS

Mindfulness, yaşadığın anı ve o anda etrafında gerçekleşenleri oldukları gibi fark etmek anlamına geliyor. Algılarını yeterince açıp zihinden geçen düşünceleri, vücudun hissettiklerini, kısacası gerçekleşenleri anlamak ve yargılamadan onlarla kalabilme durumudur.

Mindfulness için insanda eskiden beri olan doğal bir yetenek diyebiliriz. Ancak zamanla edindiğimiz farklı alışkanlıklar ve davranışlarla insanın bu yeteneği git gide zayıflamış. Bu yüzden de aslında “mindfulness” güçlendirilmesi gereken bir özellik. Mindfulness özelliğimiz geliştikçe zihnin berraklığı artar, yaşadıklarımız ve amaçlarımız netlik kazanır. Bilinçli farkındalığımız gelişir.

Mindfulness meditasyonu, dikkati belli bir noktada toplama konusunda geliştirilen bir beceridir. Şimdi, yani şu anın farkına varmak için farklı meditasyon teknikleri uygulanır. Bu meditasyon tekniklerini uygularken nefes, bilinç, odak gibi kavramlar fazlasıyla öne çıkar

Şehir hayatı, yoğun iş temposu, devamlı maruz kaldığımız şeyler dikkatimizi toparlama konusunda bizi bir hayli zorluyor. Mindfulness egzersizi de aslında bu konuda bize yardımcı oluyor. Dikkatimizin gittiği yönü toparlamamızı sağlıyor. Mindfulness egzersizi, bizim kontrolümüz dışında dağılan ve toparlamakta zorlandığımız dikkati son derece basit yöntemlerle toparlamakla yükümlü.

AF TERAPI UYGULAMALARI

Bireylerin bedenleriyle iletişime girmelerini ve keşfetmelerini, bedenlerinin verdiği sinyalleri doğru yorumlamasını sağlayarak bedenin beklentilerini ele alma ve bedenin semptomik sesini kısmak yerine dinleyerek çözüm arayışı bulma konusunda yoğunlaşan metoda AF TERAPİ (ADES) denir. Bu öğretinin amacı sitemizde ÇAKRALAR ve BEDENLERİ bölümünde ayrıntılı olarak bahsettiğimiz konu olan; bireylerin 7 bedeni (Fiziksel Beden, Duygusal Beden, Zihinsel Beden, Sezgisel Sevecen Beden, İrade Ruh Gücü Bedeni, Ruhsal Beden ve Tepe-Taç Beden) okuma metotlarını, teröpatik telkin ve yöntemlerini öğrenerek, hem kendi bedenleri hem de diğer bireylerin bedenleri ile iletişime geçerek bedenin belirttiği/yarattığı semptomların, özellikle ağrı, sızı, yanma, batma, kaşıntı vs. gibi durumların ne anlama geldiğini ve nasıl çözülebileceğini tespit etmek ve çözümlemektir. Bu öğreti bireylerin duygu, düşüncelerini ve oluşan olayları olduğu gibi kabul etmesi, kendini; olumlu/olumsuz baskılamadan ifade ederek ve güvenerek geçmişe takılı kalmadan, gelecek kaygısı duymadan her haliyle sevmesi, anı yaşayarak bedenini sevgiyle şifalandırması, evrene, insanlığa ve var olan her şeye sevgiyle bakabilmesi, bedenin verdiği semptomların anlamını bilerek çözüm üretmesi gibi yüzlerce konuda yararlarından bahsedebiliriz.

Bu öğreti ile negatif düşünce ve duyguların psikofizyolojik çıktılarında son derece etkin çözümler sunmuş ve genel deneysel metotların sınırları dışında bir çok vakada uygulanmış ve olumlu geri bildirimler alınmıştır. Ulusal ve Uluslararası olarak Hatay Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü’ne bağlı olan Doğal Yöntemleri Araştırma Geliştirme ve Af Terapi Derneği’ nin temsil ettiği AF TERAPİ (ADES) İçeriğinde;

Psikofizyolojik çıkarımlar,Beden ve Enerji Analizi (BE Enerjisi – BODY LANGUAGE & ENERGY ANALYSIS),Teröpatik Enerji (TE Enerjisi / Kişiye Bağlanma – THERAPEUTIC ENERGY),Kataliktik Enerji (CE Enerjisi / Çözülme ve Dışa Verim – CATALYCTIC ENERGY),Katharsis Enerji (KE Enerjisi / Arınma Enerjisi – KATHARSYS ENERGY),Reflektif Enerji (RE Enerjisi / Tepkisel Enerji – REFLECTIF ENERGY),Holistik Enerji (HE Enerjisi / Bütünsel Enerji – HOLISTIC ENERGY),Sub Enerji (SE Enerjisi / Alt Enerji – Telkinler – SUB ENERGY).Bağ kurma modelleri ve uygulamalar.

NEFES TERAPİSİ

Her an düşünmeden yaptığımız bir şeydir nefes. Ancak bu temel fonksiyonun bedenin ve zihnin üzerinde ne denli büyük bir etkisi olduğunun ne sıklıkla farkına varıyorsun?

Günümüzün hızlı temposu, insanların stresle başa çıkmasını zorlaştırıyor ve bu da onların zihinsel sağlığını bozuyor. Nefes terapisi olarak bilinen etkili bir teknik, bu sorunları hafifletmek için doğal ve basit bir çözüm sunuyor. Nefes terapisi, doğru nefes alma tekniklerini kullanarak zihnini ve vücudunu dengelemeye yardımcı olur.

Nefes terapisi, stresle başa çıkmak, zihinsel sağlığı iyileştirmek ve genel olarak daha iyi hissetmek için etkili bir yöntemdir. Bu terapi, uygun nefes alma yöntemlerini öğretmek ve uygulamak için bir süreç içerir. Bu yöntemler sadece vücuttaki oksijen seviyelerini artırmakla kalmaz, aynı zamanda sinir sistemini güçlendirir ve zihin-beden arasındaki uyumu sağlar.

desteklemek de önemlidir. Doğru nefes alma teknikleri, beyne daha fazla oksijen vererek düşünme kapasitesini geliştirebilir. Bu nedenle odaklanma, daha net düşünme ve problem çözme yeteneği gelişebilir.

Nefes terapisi, zihin ve beden arasındaki dengeyi korur. Düzenli olarak derin nefes almak, kalp atış hızını kontrol altına alabilir, sinir sistemini düzenleyebilir ve rahatlatıcı bir etki yapabilir. Bu denge, zihinsel olarak daha istikrarlı olunmasına katkı sağlayabilir ve duygusal iyi oluşa destek olabilir.

Sonuç olarak, nefes terapisi hem fiziksel hem de zihinsel ve duygusal sağlığı iyileştiren kapsamlı bir yaklaşımdır. Bireyler, stresle başa çıkma becerilerini, zihinsel odaklanmayı ve genel yaşam kalitesini iyileştirmek için doğru nefes alma tekniklerini düzenli olarak kullanmalıdırlar.

Radyestezi (Sarkaç)

Biofield teknolojisi, evrende bulunan her cisim veya her fiziksel varlık dışarıya enerji yayarlar. İki farklı enerji alanının birbirleriyle rezonansa girmesi söz konusudur. Rezonansa giren bu iki alan birbirlerinden enerji ve bilgi alıp verirler.

Biofield teknolojisi radiesthesia olarak adlandırılır. Geleneksel bilimin kabul etmemesine karşın Radiesthesia bir bilimdir. Fransız bilim adamları 19. yüzyılda her şeyin enerji yaydığını ve bu yayılan enerjiden haberdar olarak bazı bilgiler elde ettiklerini bildirdiler. Bu bilgi alma işlevini Radiesthesia olarak isimlendirdiler. Farklı enerji alanlarını ölçen aslında insanın kendi enerji alanıdır. Radyestezi’de yayılan radyasyonu kullanmak için kullanılan alet ölçme yapan kişinin kendi vücudunun enerji alanıdır. Fiziki bedenimizin enerjisini destekleyen, enerji veren ruhsal bedenimizdir. Bu ikisinin birleşmesiyle oluşan ara beden, yaşam enerjisini fiziksel bedene gönderir. Fiziksel bedende cansızlarda bulunan enerjiye ek olarak can enerjisi bulunur. Can enerjisi canlılığın temel enerjisidir. Mahiyet olarak skaler bir enerjidir. Cansızlardan yayılan vibrasyon enerjisiyle birleşerek canlılığa ait yeni bir vibrasyon enerjisi şeklinde düşünülebilir. Sarkacın dönmesiyle oluşan rotasyonel alan serbest enerjiyle etkileşerek serbest enerjiyi kullanılır hale getirebilir. Serbest enerjiye yüklenen bilgiyle beraber iş yapabilme noktasına gelir.

KLINIK /MEDIKAL MASAJ

Medikal Masaj tıbbi alanda başarıları kabul görmüş, vücuttaki farklı fiziksel problemleri gidermek ve vücut hareket kabiliyetini artırmak amacıyla uygulanan bir manuel terapi yöntemidir Medikal masaj, vücut üzerindeki ağrı merkezli rahatsızlıklara odaklanırken aynı zamanda sistematik bası hareketleriyle vücut kan dolaşımını artırırarak hastanın haraket kabiliyetini yükseltmesinde yardımcı olur. Medikal masaj, aynı zamanda bir fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemidir. Medikal masaj tekniği uygulamaları hasta üzerinde psikolojik rahatlama sağlarken, hastanın yaşam kalitesini artırmada önemli rol oynamaktadır. Medikal masaj fiziksel ve mental etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış, günümüzde yaygın bir tedavi methodu olarak uzman fizyoterapistler kontrolünde uygulanmaktadır

Medikal Masaj Terapisinin Yararları Nelerdir?

Medikal masaj ölçülebilir sonuçlara odaklanan, vücudun ağrılı bölgelerine veya ağrı merkezli problemlerinin üzerine el ile sistematik olarak farklı tekniklerle bası uygulanarak başvurulan yaygın bir fizik tedavi ve manuel terapi yöntemidir. Medikal masaj olumlu etkileri tıbbı olarak kanıtlanmış, özelikle kas ağrısı şikayeti ile başvuran hastalar üzerinde kısa sürede hızlı etki gösteren bir tedavi yöntemidir. Medikal masaj vücut anatomik haritası baz alınarak uygulanır ve vücut üzerinden birden fazla olumlu etki kaydeder. Medikal masaj uygulaması ani kas tutulmaları, yorgunluk, omurgada huzursuzluk hissi gibi durumların çözümlenmesinde hızlı etkili bir yöntemdir.

Medikal masaj vücut üzerine uygulanan baskı teknikleri ile kan ve lenfatik sıvıların akışının arttırarak kan dolaşımını hızlandırır, vücuttaki oksijen akışını artırır, sinirleri uyarır ve bu sayede vücut üzerindeki gerginliği azaltır. Medikal masaj, kasların yenilenmesine ve gevşemesine yardımcı olur. Medikal masaj uygulaması sayesinde yüksek ağrı eşliğine sahip gergin kaslar toksinlerinden arındırılır ve güçlendirilerek vücudun iyileşme sürecine yardımcı olur.

Medikal Masaj Terapisinin Tedavi Alanları Nelerdir?

Medikal masaj terapisi alternatif manuel terapi yöntemi olarak özelikle kas problemlerine bağlı ağrı tedavisinde yaygın olarak başvurulan bir yöntemdir. Medikal masaj genellikle sakatlıktan yeni kurtulan hastaların rehabilitasyonu üzerinde başarılı sonuçlar vermektedir. Medikal masaj terapisi az çalıştırılan kaslarda kan dolaşımını artırarak vücut performansını olumlu seviyelere yükseltmeyi hedefler ve aynı zamanda vücuttaki kronik kas gerginliğini hafifleterek skar dokusunu çözebildiği için spor yaralanmalarında sıkça başvurulan bir tamamlayıcı tedavi yöntemidir. Medikal masaj terapisinin yaygın olarak kaslardaki yorgunluk ve ağrıları azalttığı tıbbi açıdan kanıtlanan bir veridir ve medikal masaj terapisi kasların güçlenmesini sağlarken biriken toksit maddelerin atılımına yardımcı olmaktadır.

Medikal Masaj Terapisinin Avantajları Nelerdir?

Medikal masaj terapisi vücut üzerindeki ağrı merkezlerine el ile bası yapılarak uygulanan manuel terapi tedavi yöntemidir. Medikal masajın terapilerinin kronik rahatsızlar üzerinde kanıtlanmış başarılarının yanısıra kan dolaşımını artırmasıyla vücut üzerinde olumlu etki yaratan bir dizi avantajı da beraberinde getirir.. Medikal masaj terapisi uygulaması esnasında kan dolaşımı hızlanır ve kasların uyarılması sağlanır. Bu sayede medikal masaj terapisi aynı zamanda ciltte sıkılaşma ve parlıklık etkisi yaratır. Medikal masaj terapisi, sinir sistemi üzerinde olumlu etki yaratır. Bu nedenle medikal masaj fiziksel rahatsızlığı bulunan hastaları aynı zamanda mental olarak da olumlu yönde iyileştirme etkisine sahiptir

HACAMAT

hacamat, kandaki toksinleri emen ve bu yolla vücuttan atan, kan dolaşımını hızlandıran, kılcal damarlardaki kirli kan için gerçekleştirilen ve kan damarlarındaki tıkanmaları açmak için kullanılan bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Hacamat uygulaması, vücudun belli başlı bölgelerine kupalar yerleştirilerek, bazı uygulamalarda küçük kesiler yapılarak gerçekleştirilmektedir. Genellikle sırt, omuz ve kafa bölgesine uygulanan, deride bir kesi oluşturularak gerçekleştirilen negatif basınç uygulaması düzeneğiyle kanın emilmesi amaçlanmaktadır. Aynı doğrultuda, kuru hacamat adı verilen ve deride kesi yapılmadan gerçekleştirilen negatif basınç uygulamaları da söz konusudur.

Kan dolaşımını artırır.

Toksin ve zararlı maddelerden arındırır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Lokal ağrıları hafifletir.

Cildi temizler ve iyileştirir.

Hacamat tedavisi gerektiren hastalıklar baş gösterdiğinde yapılabilir. Bu hastalıklar ise şöyledir:

Baş ağrısı, migren ve sinüzit şikayetlerinde boyun bölümüne,

Tembellik, yorgunluk, stres ve halsizlik durumlarında sırt bölümüne,

Sırt ağrısı, bel ağrısı durumlarında sırt ve omuz bölgelerine,

Bacak ağrısı ve huzursuz bacak için bacaklara uygulanır.

Huzursuz bacak sendromu tedavisinde kullanilmaktadir

SÜLÜK TEDAVİSİ

Sülük tedavisi (Hirudoterapi) tıbbi sülükler yardımı ile çeşitli hastalıkların tedavisinde antik çağlardan beri kullanılan kullanılan en eski yöntemlerden biridir. Bilinen 600’ün üzerinde sülük türü vardır fakat bunlardan sadece “Hirudo medicinalis” cinsi tıbbi sülük olarak kullanılmaktadır. Sülük tedavisi terapi amaçlı kan alma ilkelerine dayanır. Bir kişi belli bir miktarda kan kaybederse kan dolaşımı daha az yük alır ve kan basıncı normale döner. Taze kan akışı oksijen ve besin maddelerini daha sağlıklı bir şekilde taşıyarak ağrı kesici ve ödemin giderilmesine katkıda bulunur. Sülük çeşitli organlara biyolojik açıdan aktif noktalarda deri yoluyla ısırıyor. Sülük hastaya uygulandıktan sonra ilginç bir şekilde sülük doğru noktayı buluyor, cildi ısırarak deliyor. Bu sırada kan emiliyor ve sülüğün şifa verici maddeleri kan dolaşımına enjekte oluyor. Kana enjekte olan salgılar 100’den fazla biyolojik olarak aktif madde içeriyor. En önemlileri hirudin, lipaz, serotonin, hiyalüronidaz, antistazin vb..

Sülük tedavisinin kullanıldığı hastalıklardan bazıları;

 • Migren

 • Baş ağrıları

 • Yüksek tansiyon

 • Romatizmal hastalıklar

 • Felç

 • İyileşmeyen yaralar, ameliyat izleri

 • Karaciğer hastalıkları

 • Safra kesesi hastalıkları

 • Hassas Bağırsak Sendromu

 • Bazı kardiyovasküler hastalıklar

 • Peptik ülser hastalığı,

 • Kronik kabızlıklar veya ishal

Refleksoloji

Refleksoloji nedir?

El, ayak tabanı ve kulaklarda vücudun tüm bölümleri, organ ve bezleriyle ilgili yönlendirici refleks alanların mevcudiyeti prensibine dayanır. Bu refleks alanlara herhangi bir cihaz, malzeme, krem, losyon kullanmadan sadece basınç uygulanır.

Refleksoloji uygulanabilecek durumlar:

 • Stres, anksiyete

 • İrritabl Bağırsak Sendromu

 • Herhangi bir organik bozukluk tanımlanmayan kişilerde immün sisteminin güçlendirilmesi

 • Sindirim sistemi hastalıklarına ait bulantı, kusma, kabızlık gibi durumlar

 • Mekanik kas-iskelet sistemi ağrılar

 • Migren, gerilim tipi gibi organik nedenli olmayan baş ağrıları

 • Astım tedavisinde anksiyeteyi azaltarak destekleyici

 • Uyku bozuklukları

 • Hiperaktif detrüsor kasına bağlı idrar kaçırmada yardımcı yöntem olarak kullanma

 • Anksiyete bozuklukları, panik atak tedavisinde destekleyici

 • Hemipleji, serebral palsi, multiple skleroz gibi nörolojik kökenli hastalıklarda genel rehabilitasyon uygulamalarını destekleyici

 • Kanser ve kemoterapiye bağlı ağrı, bulantı, kusma gibi yan etkileri azaltmada destekleyici

 • Doğum ağrılarının azaltılması

Akupunktur

Akupunktur nedir?

İğne, lazer ışınları, elektrik stimülasyonu, kupa, kulak için tohum, iğne ya da manyetik topçuklar, termik stimülasyon, akupres ve ses veya elektrik veya manyetik titreşimler gibi uyarı yöntemleri ile vücuttaki bulunmuş özel noktaların uyarılması suretiyle yapılan uygulamaları ifade eder.

Vücut akupunkturunun en sık kullanıldığı alanlar

 • Kas – iskelet sisteminin mekanik ağrısı

 • Eklem ağrıları

 • Migren, gerginlik tipi ve organik olmayan diğer baş ağrıları

 • Diş ağrıları

 • Nöropatik ağrılarKas spazmı

 • Bel fıtığı akut konservatif dönem ve kronik dönem bel ağrılarıİlaç yan etkisine bağlı, taşıt tutması

 • Gebelikle ilgili bulantı ve kusmalar

 • Fonksiyonel gastrointestinal sistem bozuklukları; kabızlık, motilite bozuklukları, reflü

 • Alerjik rinit bulguları

 • Dismenoreİnfertilite

 • Polikistik over sendromu

 • Premenstruel sendrom

 • Doğum ağrısı

 • Uyku bozukluğu

 • Eksojen obezite tanısı almış hastada diyete uyum

 • Obezite

 • Alerji

 • Egzama ve cilt kuruluğuna bağlı kaşıntı

 • Sigarayı bırakma

 • Anksiyete

 • Gece işemeleri

 • Kemoterapi ve Radyoterapiye bağlı bulantı, kusma, ağrı, ağız kuruluğu

 • Vertigo

 • Geriatrik hasta

 • Solunum sisteminin kronik hastalıkları

 • Genel iyilik halinin oluşması ve sürdürülmesine yardımcı olma

 • Progresif nörolojik defisiti olmayan ve kauda ekuina saptanmayan sinir kökü irritasyonları

 • Alkol bağımlılığı tedavisi

 • Çocukta ekstubasyon sonrası solunum sıkıntısı

 • Kronik göz hastalıklarında hastanın tedaviye uyumunun artırılması

 • Unutkanlık ve hafıza problemlerinde yaşam kalitesinin artırılması

 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluklarıİdiopatik ve Sjögren hastalığına bağlı göz kuruluğu

 • İnmeye bağlı kısmi felçlerde kas kontraktürleri veya güçsüzlüğü

 • Depresyon

 • Hemoroit

 • Astım

 • Kulak akupunkturunun en sık kullanıldığı alanlar

 • 1- Lokomotor Sistem Hastalıkları

 • ServikaljiBirinci kot blokajı

 • Lumbalji, siyatalji

 • Sakroiliak eklem blokajı

 • Koksidinia

 • Tenisçi ve golfçu dirseği

 • Karpal Tunnel sendromu

 • Koksartroz

 • Gonartroz

 • Aşil tendiniti

 • Romatoid artrit

 • Fibromyalji

 • 2- Baş ağrıları (Migren, gerilim, demet baş ağrısı)

 • 3- Trigeminal nevralji

 • 4- Temporomandibuler eklem distonisi

 • 5- Alerjik hastalıklar

 • Alerjik astım

 • Alerjik rinit

 • Ürtiker

 • 6- Gastrointestinal sistem hastalıkları

 • Gastrit, mide ülseri

 • İrritabl barsak sendromu

 • Konstipasyon

 • Hemoroid

 • 7- Kardiovasküler sistem hastalıkları

 • Arterial hipertansiyon

 • Arterial hipotansiyon

 • 8- Ürogenital sistem hastalıkları

 • İrritabl mesane

 • Enürezis nokturna

 • Empotans

 • Premenstrüel sendrom

 • Premenapozal sendrom

 • İnfertilite

 • Hiperemezis gravidarum

 • 9- KBB hastalıkları

 • Sinüzit

 • Vertigo, kulak çınlaması

 • 10- Mental hastalıklar

 • Uyku bozuklukları

 • Anksiyete

 • Depresyon

 • Konsantrasyon bozuklukları

 • 11- Bağımlılıklar

 • Yeme bozuklukları (Obezite, anoreksi nevroza, bulimia)

 • Sigara ve alkol bağımlılığı

 • 12- Diğerleri

 • Skar toksikasyonları

 • Herpes Zoster

 • Serebral lateralite bozukluğu

 • Pediatrik hiperaktivite

 • Disleksi

 • 13- Fibromiyalji

 • Kronik yaygın ağrı

 • Uyku bozukluğu

 • Kognitif fonksiyon bozukluğu

 • Depresif ataklar

 • İrritabl kolon, atipik göğüs ağrıları, TMJ disfonksiyonu,l

 • Libido düşüklüğü

FİTOTERAPİ

Fitoterapi, geleneksel bitkisel tıbbi ürünler ve bitkisel ilaçlarla yapılan bir tıbbi tedavi yöntemidir. Bir veya daha fazla organıyla tedavi edici veya hastalıkları önleyici olabilen veya herhangi bir kimyasal-farmasötik sentezin öncüsü olabilen bitkiler. Fitoterapi kapsamındaki bitkisel preparatları; T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İZİN VERİR.“ ” KAPSAMINDAKİ BİTKİSEL ÜRÜNLERE T.C. GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI TARAFINDAN İZİN BELGESİ VERİLİR.

Fitoterapi hangi rahatsızlıklarda kullanılmaktadır?

 • Migren, diğer baş ağrıları

 • Atardamar ve toplardamar kan dolaşımı bozukluğu

 • Kalp hastalıkları, tansiyon problemleri

 • Alerji, Cilt hastalıkları

 • Solunum yolları hastalıkları, Astım

 • Romatizma, Osteoporoz

 • Depresyon, Panik atakları, sinir hastalıkları

 • Uykusuzluk, değişik kriz dönemi problemleri

 • Üşütmeye yönelik hastalıklar, Grip (Üst Solunum Yolları Enfeksiyonları –ÜSYE)

 • Aşırı kilo, kilo alamama

 • Kadın hastalıkları, menstrual düzensizlik

 • Kadınlarda buhran dönemi, menopoza giriş zorlukları

 • Mide ve bağırsak rahatsızlıkları

 • Tiroid bezi hastalıkları

 • Kemoterapi sonrası tedavi

 • Şeker hastalığı

 • Böbrek ve idrar yolları, Vb.

 • Tıbbi çaylar

 • Macunlar

 • Bitkisel Kurlerin kullanımı ve hazırlanışı

AROMATERAPİ

Aromaterapi Nedir? Aromaterapinin Faydaları Nelerdir?

En rahatlatıcı tedavi yöntemlerinden olan aromaterapi nasıl yapılır ve faydaları nelerdir diye soranlar buraya!

Geleneksel tedavi yöntemlerinden biri olan aromaterapi faydaları sayesinde her geçen gün daha fazla insanı kendine çekiyor. Bilindiği üzere bitkilerin gücü, alternatif tedavilerden modern tıbba kadar birçok alanda kendini ispatlamış durumda. Bitkilerin uçucu yağları ile uygulanan aromaterapi ise hem tıp hem de güzellik alanında popülerliğinden ödün vermiyor.

Aromaterapi Tarihi

Aromaterapi uygulaması, yaklaşık 6 bin yıllık geçmişiyle günümüzde de şifa dağıtmaya devam ediyor. Aromaterapinin ilk olarak Mısırlılar tarafından mumyalamada kullanıldığı biliniyor. Aynı zamanda geleneksel Çin tıbbında da yer alan bu yöntemin güzellik amacıyla kullanılması ise Yunanlılara dayanıyor. Aromaterapinin banyo sonrası masaj olarak kullanımı da Roma döneminden itibaren görülüyor. Günümüz modern tekniklerini ise Fransız Kimyager Dr. René-Maurice Gattefossé’ye borçluyuz.

Aromaterapi Nedir?

Uçucu (esansiyel) yağların fiziksel ve ruhsal zindeliğe yardımcı olması için kullanılması, aromaterapi olarak adlandırılıyor. Buna göre aromaterapi, hastalıklara çare bulmaktan ziyade koruyucu veya tamamlayıcı bir yöntem olarak tercih ediliyor. Vücut ve ruhun bir bütün olarak ele alındığı bu yöntemde, organizmada denge sağlanması amaçlanıyor.

Aromaterapi Yağları Nasıl Olur?

Aromaterapinin temelinde esansiyel bitkilerin yer alması nedeniyle bu yöntemin şifalı ot tedavisi olduğu düşünülüyor. Ancak aromaterapi, bazı noktalarda bu tanıma uymuyor. Bu yöntemde kullanılan aracı, kurutulmuş bitkilere kıyasla çok daha konsantre olan yağlar oluşturuyor. Aromaterapiye özel yağlar oldukça yoğun bir kıvamda bulunduğundan, aromaterapi eğitimi almış kişilerce seyreltilerek kullanım gerektiriyor.

Aromaterapi Yağları Nelerdir?

 • Gül yağı

 • Lavanta yağı

 • Yasemin yağı

 • Sandal ağacı yağı

 • Papatya yağı

 • Sardunya yağı

 • Ylang-ylang yağı

 • Ardıç yağı

 • Biberiye yağı

 • Defne yaprağı yağı

 • Ekinezya yağı

 • Clary tohumu yağı

 • Çördük otu yağı

 • Fesleğen yağı

 • Itır yağı

 • Jojoba yağı

 • Nane yağı

 • Kekik yağı

 • Melisa yağı

 • Okaliptüs yağı

 • Vanilya yağı

Hangi yağlar uçucudur?  şeklinde de düşünülebilir. Aromaterapide daha çok gül, lavanta ve yasemin öne çıksa da sandal ağacı, papatya, sardunya ve ylang-ylang gibi çiçekler de sıkça kullanılıyor. Ayrıca ardıç, biberiye, defne, ekinezya, clary tohumu, çördük otu, fesleğen, ıtır, jojoba, nane, kekik, melisa, okaliptüs ve vanilya gibi çok çeşitli bitkilerin yağları da farklı rahatsızlıklara göre tercih ediliyor.

Yukarıdaki listede de yer aldığı üzere aromaterapide sabit, yani taşıyıcı yağ çeşitleri de kullanılabiliyor. Doğal olmalarından dolayı alerji olasılığı dışında yan etkisi görülmeyen bu bitkilerin yağlarının antiseptik, antibakteriyel, anti-stres ve antioksidan olma özellikleriyle birçok sağlık sorununa iyi geldiği paylaşılıyor.

Aromaterapi Faydaları Nelerdir

 • Nörolojik hastalıkların tedavisine yardımcı oluyor.

 • Baş ve vücut ağrılarının hafiflemesine katkı sağlıyor.

 • Onkoloji hastalarında anksiyete ve mide bulantısını önlemede yardımcı bir araç olarak kullanılıyor.

 • Zihnin uyarılmasını ve berraklaştırılmasını sağlıyor.

 • Stres, yorgunluk ve depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı oluyor.

 • Yaraların iyileşmesi ve cildin temizlenmesinde kullanılabiliyor.

 • Solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı bir rol üstleniyor.

 • Şişliklerin ve kas tutulmalarının iyileşmesine destek oluyor.

 • Selülit ve çatlak görünümlerinin hafiflemesini sağlıyor.

 • Sinek ısırıkları ve böcek sokmalarının iyileşmesine katkıda bulunuyor.

 • Deri hastalıklarının tedavisinde yardımcı bir rol üstleniyor.

 • Akne ve sivilcelerin giderilmesine yardımcı oluyor.

 • Kan dolaşımını hızlandırarak hem kardiyovasküler sistemin sağlıklı işlemesine hem de cildin yenilenmesine destek sunuyor.

 • Cildin nemli ve pürüzsüz olmasına yardımcı oluyor.

 • İnce çizgi ve kırışıklıkların önlenmesine katkıda bulunuyor.

 • Sarkmaların toparlanmasını ve cildin sıkılaşmasını sağlıyor.

Aromaterapi Teknikleri Nelerdir?

Aromaterapinin sadece masaj olduğu sanılsa da aromaterapiye dahil edilen daha pek yöntem bulunuyor. Bu yöntemin tüm uygulamaları ise şu şekilde:

Masaj: Kemik, kas ve sinirlere eş zamanlı etki eden bu yöntem teknik hakimiyet gerektiriyor. Bu nedenle aromaterapi masajının, aromaterapi tekniklerine hakim masörler tarafından yapılması gerekiyor.

Kompres: Ağrı, burkulma ve şişme gibi durumlarda sıcak veya soğuk olarak uygulanabilen kompres yöntemi, günümüzde en çok uygulanan tedaviler arasında yer alıyor.

Buğu (İnhalasyon): Çoğunlukla solunum yolu hastalıklarına çözüm sağlamak amacıyla uygulanan bu yöntemde, kaynar suya birkaç damla aromaterapi yağı damlatılıyor. Suyun üstüne doğru başa havlu kapatılarak birkaç dakika boyunca teneffüs ediliyor.

Banyo: Fito balneoloji olarak isimlendirilen özel banyolarda uygulanan bu yöntemde termal veya mineralli sular kullanılarak terapi uygulanıyor.

KISISEL GELISIM VE YAŞAM KOÇLUĞU

Yaşam koçluğu, danışan kişinin potansiyelinin en üst limitlerine çıkmasını ve yaşam hedeflerine ulaşmasını sağlayan profesyonel bir rehberlik sistemidir. Yaşam koçluğu çalışmaları kapsamında kişisel gelişim ve kariyer planları üzerinde durulur.

Yaşam koçu, gerekli eğitimleri tamamlamış, alanında uzman kişidir. Danışanıyla bire bir ilgilenerek kişinin kendi potansiyelini keşfetmesi, geliştirmesi, kişisel hedeflerini tanımlaması üzerine doğru soruları sorar ve danışanı harekete geçirmek için uygun stratejiler geliştirir.

Yaşam Koçu Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Yaşam koçluğu, yaşam koçu ve danışan arasındaki yaratıcı ortaklıktır. Bu ortaklıkta, yaşam koçunun görevlerinin bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Danışanın, istediği hedeflere ulaşabilmesi için hayat tarzına uygun bir bakış açısı geliştirmesini sağlamak,

 • Danışanı, kendi potansiyelini keşfetmesi ve geliştirmesi için motive etmek,

 • Danışanın hedeflerine, karakterine ve bakış açısına uygun eylem planları ve stratejiler geliştirmek,

 • Danışanın sorumluluk almasını sağlamak için bakış açısını geliştirmek,

 • Doğru sorularla danışanın ihtiyaç duyduğu cevaba ulaşmasını sağlamak,

 • Etkili, dengeli ve başarılı bir yaşam sürmesi için danışanın; doğru karar alma ve seçim yapma yetilerini geliştirmesini sağlamak.

Bütünleştirici Psikoloji

Bilişsel davranışçı terapi

Bilişsel Davranışçı Terapi, psikoloji ve psikopatoloji alanında bilimsel bulgulara dayanarak geliştirilen bilimsel ilkelerin uygulanmasıyla ortaya çıkan bir psikoterapi yöntemidir. Öncelikle kişinin mevcut sorunlarına odaklanır, zamanla sınırlıdır ve daha çok problem çözer. Elbette, Bilişsel Davranışçı Terapi yalnızca danışanların mevcut sorunlarını çözmekle kalmaz, aynı zamanda yaşamları boyunca sorunlarını çözmek için kullanabilecekleri belirli becerileri de öğretir. Bu beceriler çarpık düşünceleri tespit etmek, inançları değiştirmek, çevre ile yeni ilişkiler kurmak ve davranışları değiştirmektir.

Psikanalitik Psikoterapi

Psikanalitik psikoterapiler, psikanalitik teoriyi kullanan uygulamalardır. Sorunların gelişiminde geçmişin etkisi ve bilinçsiz süreçlerin varlığının kabul edilmesi temel varsayımlardır. Psikanalitik psikoterapinin amacı bilinçdışı çelişkileri bilinç düzeyine çıkarmak ve çözüme ulaşmaktır.

Duygu Odaklı Terapi

Duygu odaklı terapi, danışanların gelişimini ve refahını sağlayan kalıcı veya sürekli değişim için duygusal değişimin gerekli olduğunu savunur. Bu ampirik yaklaşımda kabul edilmeye, ifade edilmeye, organize edilmeye, yansıtılmaya ve dönüştürülmeye çalışılır.

Aile ve Çift Terapisi

İletişim ve etkileşimde zihinsel ve duygusal öğrenmenin gerekli olduğu "çift ve aile danışmanlığı" aslında aile üyelerine, evli veya yaşayan çiftlere uygulanan bir tür psikolojik danışma türüdür. Terapistin eşlerin kendisinden çok eşler arasındaki ilişkiye odaklandığı evlilik danışmanlığının amacı; evlilik iletişimi, empati ve uyumu artırarak evlilik ilişkisini yeniden düzenlemek, mevcut ilişki sorunlarını iyileştirmek ve eşlerde görülen davranış bozukluklarını ortadan kaldırmaktır. Bu amaçla terapist problemi değerlendirir ve danışanı problem çözme sürecine dahil eder. Bu süreç, müşteriler için geçmiş ve gelecekteki iletişim ve ilişki süreçlerini yönetmenin yanı sıra problemi çözmede bir dönüşüm sağlar.